O druku 3D w skrócie

Druk 3D: technologia polegająca na nakładaniu kolejnych warstw materiału tworząc trójwymiarowy obiekt. Aktualnie druk 3D jest wykorzystywany do produkcji w bardzo szerokim zakresie: począwszy od prototypów części do urządzeń i maszyn w branżach przemysłowych, lotniczych czy motoryzacyjnych, poprzez druk implantów w medycynie i chirurgii, modeli w architekturze, a skończywszy na całym szeregu przedmiotów codziennego użytku, gadżetów i zabawek.

Do najpopularniejszych technologii druku 3D zaliczyć można obecnie:

FFF / FDM – druk 3D z termoplastów (np. ABS, PLA, nylon)

SLA – druk 3D z żywic utwardzanych światłem lasera

DLP – druk 3D z żywic utwardzanych światłem projektora

PolyJet / MJM – druk 3D z żywic utwardzanych światłem UV

CJP – druk 3D w pełnym kolorze z proszku gipsowego utwardzanego lepiszczem

SLS – druk 3D ze sproszkowanych polimerów spiekanych światłem lasera

DMLS – druk 3D ze sproszkowanych metali spiekanych światłem lasera.

 

Drukarki 3D: urządzenia do druku przestrzennego czyli technologii polegającej na nakładaniu kolejnych warstw materiału tworząc trójwymiarowy obiekt. Modele są wykonywane na podstawie pliku cyfrowego posiadającego najczęściej rozszerzenie .stl. Model jest zamieniany za pomocą specjalnego oprogramowania w ciąg komend maszynowych, które umożliwiają drukarce 3D stworzyć (wydrukować) pożądany obiekt przestrzenny.

Jak przed każdym większym zakupem, wybierając drukarkę 3D musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, dotyczących przede wszystkim zastosowania urządzenia którego poszukujemy. Przeznaczenie drukarki ma wpływ nie tylko na cenę, ale także na materiały używane do druku, obsługiwane przez konkretny model urządzenia. Niezależnie od naszej wstępnej analizy potrzeb bardzo ważne i pomocne przed zakupem będzie profesjonalne doradztwo ekspertów, zajmujących się na co dzień technologią druku 3D.

Najważniejsze kryteria zakupu drukarki 3D:

  •    Przeznaczenie,
  •    Grubość warstwy lub warstw 3D – rozdzielczość druku,
  •    Rodzaj materiału do wydruku – powiązany z przeznaczeniem,
  •    Cena lub koszt drukarki 3D,
  •    Czas dostawy,
  •    Doradztwo na etapie wyboru,
  •    Wsparcie techniczne i serwis.

 

RPRINT oferuje drukarki zarówno do użytku domowego jak i do wszelkiego rodzaju firm zajmujących się projektowaniem, architekturą, produkcją skończywszy na szkołach i uniwersytetach. Niezależnie od przeznaczenia wszystkie drukarki 3D z naszej oferty  charakteryzują się łatwością użytkowania, bardzo dobrymi parametrami druku oraz atrakcyjnymi cenami. Aktualnie dostępne w ofercie RPRINT drukarki 3D: Motion firmy 3DKreator, M200 firmy Zortrax, Prime firmy Monkeyfab, HBOT3D firmy 3D Printers, ONE firmy 3DGence i wiele innych na zapytanie.

Filament do drukarki 3D

Filament to popularne określenie materiału do druku w technologii FFF. Filament to materiał wykonany z tworzywa termoplastycznego (PLA, ABS, PVA, HIPS, PC, Nylon i inne.) w określonej tolerancji. Filament nawinięty jest na szpule, które w niektórych drukarkach mogą być zamontowane na obudowie urządzenia lub w jej wnętrzu. Istotnymi parametrami przy wyborze filamentu są: tolerancja wykonania i sposób zabezpieczenia przed wilgocią (najlepiej, jeśli filament jest próżniowo pakowany wraz z pochłaniaczem wilgoci.). Duża średnica piasty szpuli zagwarantuje możliwość wykorzystania całej jego długości – przesadne zagięcie filamentu (np. na małej piaście) może utrudnić jego wykorzystanie. Filament po otwarciu najlepiej przechowywać w ciemnym, suchym miejscu z pochłaniaczem wilgoci.

Wyróżniamy dwa podstawowe typy filamentów wykorzystywanych w technologii druku 3D (FFF):

PLA – Polilaktyd – polimer kwasu mlekowego. Może być produkowany w przemysłowych ilościach ekologicznymi metodami. Głównymi źródłami wyjściowych materiałów są zboża, np. mączka kukurydziana lub hodowle bakteryjne. Dla niskobudżetowego druku 3D jest to materiał podstawowy. Niski koszt, brak skurczu termicznego, możliwość drukowania bez podgrzewanej platformy roboczej i mnogość wariantów wypełnień i kolorów czyni PLA najbardziej wszechstronnym i najczęściej stosowanym filamentem. W trakcie drukowania wydziela słabą, neutralną woń, nie emituje szkodliwych substancji oraz jest w pełni biodegradowalny. Bardziej kruchy i podatny na uszkodzenia mechaniczne niż ABS, przez co jego użycie do produkcji funkcjonalnych prototypów urządzeń mechanicznych jest ograniczone.

ABS – kopolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy – jeden z głównych, obok PLA, materiałów eksploatacyjnych drukarek 3D. Stosowany głównie w maszynach pracujących w technologii FFF, jednak nie wyłącznie. Chemicznie otrzymywany w procesie kopolimeryzacji akrylonitrylu ze styrenem na polibutadienie. Charakteryzuje się wysoką udarnością, twardością i odpornością na zarysowanie. Nie jest odporny na działanie promieni UV. Zakres temperatur pracy ciągłej elementów wykonanych z ABS to -40 do 85 stopni Celsjusza. Rozpuszczalny w acetonie, co dopuszcza postprodukcję wydruków metodą waporyzacji acetonowej. Wydruki z ABS można również kleić ze sobą roztworem ABS w acetonie. ABS posiada dość znaczny skurcz termiczny (do 0,7%) – aby skutecznie drukować z ABS, konieczne jest posiadanie drukarki z podgrzewaną platformą roboczą lub podgrzewaną komorą roboczą. Typową temperaturą pracy dla druku z ABS jest 200-240 stopni Celsjusza. Polecamy stosować temperatury wskazane przez producenta filamentu.